Všeobecný lekár
Portál vseobecny-lekar.info určite nemá nahradiť návštevu Vášho všeobecného lekára (praktického lekára), má len pomôcť a informovať o základných diagnózach. Nepodceňte chorobu a navštívte všeobecného lekára!
Advertisement

Zaostrené na ochranu hlavy pri práci

Ochrana hlavy pri fyzicky náročnej práci je jeden z najdôležitejších bezpečnostných prvkov, aké jestvujú. Ak nie aj najdôležitejšou, pretože je predpísaná pri výkone mnohých profesií. A to hlavne pri takých, kde sa osoby pohybujú v nebezpečných alebo rušných prostrediach, kde hrozí pád predmetov buď zhora alebo na iných miestach. Prikazuje to nielen legislatíva, ale aj interné nariadenia mnohých spoločností.

Ochrana hlavy je taktiež podmienkou aj pri realizácii niektorých druhov športu, napríklad motorizmu alebo rôzne adrenalínové športy ako horolezectvo, jaskyniarstvo a podobne. Ako ochrana hlavy sa používa hlavne ochranná prilba, ktoré je určená k výkonu špecifickej činnosti.

Prilba zachraňuje životy

Ochrana hlavy v podobe prilby je pri niektorých ľudských činnostiach povinná alebo dôrazne doporučovaná, a to hlavne z toho dôvodu, že pri úraze hlavy vznikajú ťažké poranenia, ktoré majú často trvalé následky. Ochranná prilba môže bez komentára zachrániť ľudský život. Príkladov, kedy dobrá ochranná prilba bola jediným dôvodom, prečo pri inak smrteľnom úraze človek neprišiel o život, je veľa. Ochrana hlavy skutočne nie je len výmyslom neustále sa strachujúcich bezpečnostných technikov.

Ochrana hlavy je potrebná pri práci v priestoroch, kde sa môžu vo výške pohybovať nejaké predmety alebo bremená. Rovnako je potrebná na miestach, kde hrozí pád osoby alebo predmetov z výšky, ako napríklad rôzne stavy, montáže alebo mosty. Ďalej by mala byť nevyhnutná v priestoroch so zníženým stropom, ako napríklad pri práci v baniach. V takýchto prípadoch je ochrana hlavy predpísaná bezpečnostnými vyhláškami alebo internými predpismi. Ochranná prilba je zo zákona povinná aj pre všetkých vodičov a spolujazdcov na motocykloch.

Ochrannú prilbu potrebujú aj deti

A to najmä pri bicyklovaní či lyžovaní. Ochrana hlavy je totiž ostro sledovanou oblasťou v problematike detskej úrazovosti. Práve preto je pre niektoré detské činnosti ochranná prilba dokonca predpísaná zákonom alebo dôrazne doporučovaná – to sa týka lyžovania, snowboardingu či korčuľovania. Ochrana hlavy sa, samozrejme, netýka len predchádzania úrazu detí. Odporúča aj dospelým.

Pracovná prilba patrí medzi základné ochranné prvky a rozhodne sa neoplatí podceniť jej výber. Prilba vám musí predovšetkým dobre sedieť. Výber správnej veľkosti je ale len jeden z mnohých aspektov, na ktoré musíte zamerať svoju pozornosť. Ochranná pracovná prilba musí spĺňať bezpečnostné parametre a majiteľovi musí poskytnúť určitý komfort pri jej nosení.

Bezpečnosť a pohodlie je dôležité

Nech sa už človek pohybuje v akomkoľvek pracovnom prostredí, je potrebné dbať na bezpečnosť i vlastné pohodlie. Ak sa človek dobre cíti, dosahuje i lepšie výsledky a vyššiu produktivitu. Správna prilba prinesie nielen bezpečie, ale aj pohodlie.

Meranie hlavy pri výbere prilby

Aby prilba dobre sedela, musíte si hlavu najskôr zmerať. Na to vám postačí aj obyčajný krajčírsky meter. Obvod hlavy sa meria tesne nad obočím a nad ušami a odmerajte celý obvod hlavy. No aj napriek tomu, že si hlavu odmeriate, vždy odporúčame, aby ste si prilbu sami vyskúšali a zistili tú správnu veľkosť.

Skúška ochrannej prilby

Aj napriek tomu, že poznáte hlavu svojho pracovníka, je potrebné prilby vyskúšať. Pri skúške rôznych veľkostí sa pracovník sám rozhodne, čomu sa dá prednosť. Niekto môže preferovať tesnejšie zovretie, niekto naopak voľnejšie. Najdôležitejšie je, aby prilba dobre a pevne držala. Za týmto účelom sú prilby vybavené sťahovacou páskou alebo kolieskom, vďaka ktorému si pracovník môže sám nastaviť optimálnu veľkosť a voľnosť. Pre ešte lepšie uchytenie sú niektoré prilby vybavené podbradníkom, ktorý zaistí stabilnejšie uchytenie. Potný pásik taktiež zvýši mieru pohodlia počas práce.

Akých chýb sa vyvarovať pri výbere prilby?

Pri pracovnej prilbe je na prvom mieste určite ochrana. Preto by ste mali dať prednosť tesnejšej prilbe, a to aj napriek tomu, že väčšia veľkosť vám bude pohodlnejšia. Musíte si však uvedomiť, že pri náraze má tesnejšia prilba omnoho väčšiu stabilitu a viac tlmí prípadné otrasy. Súčasne však, samozrejme, nesmie nikde tlačiť.

Ako vybrať správnu čelovku na prilbu?

Pre domácnosť, zamestnanie i športovcov je čelovka často veľmi dôležitým doplnkom. Ako si ju vybrať a akými parametrami sa pri jej výbere zaoberať? Čelovka má veľké množstvo výhod. Nie je vhodná len pre jaskyniarov, ale svoje využitie si nájde aj v domácnosti. Množstvo obchodov, ktoré sa špecializujú na čelovky, hovoria, že záujem o ne v poslednom čase výrazne stúpol. Firmy, ktoré ich vyrábajú, sa snažia navzájom predbehnúť v inováciách týchto výrobkov.

Kedy sa vám čelovka zíde?

Pred nákupom čelovky je potrebné si povedať, na čo ju budeme využívať. Čelovka je vhodná ako pre celodenné cyklistické výlety, tak aj do pivnice alebo napríklad pri ceste do jaskyne. Pri výbere čelovky by na prvom mieste mala byť veľkosť a váha. Táto praktická pomôcka sa vyrába v mnohých veľkostiach a hmotnostiach. V prípade, že potrebujete čelovky pre beh, ich váha by mala byť podľa možností minimálna. Taktiež dbajte na výber upevňovacieho systému. Športovci oceňujú čelovku s dvojitým popruhom a krížom na hlave, ktorý drží čelovku na potrebnom mieste.

Ako dlho budeme s čelovkou svietiť?

Dĺžka svietenia čelovky závisí od typu napájania. Poznáme buď čelovky s batériovým púzdrom za hlavou, alebo čelovky, ktoré majú púzdro vymeniteľné. Rýchlu a jednoduchú výmenu batérií majú čelovky, ktoré sú na batérie. Taktiež sú čelovky s dobíjacími batériami, ktoré sú vstavené a majú špeciálnu kontrolku, ktorá ukazuje stav batérie.

Aký má čelovka dosvit a jeho intenzitu?

Jeden z dôležitých parametrov je dosvit čelovky, ako aj jeho intenzita. Dosvit čelovky je v rozmedzí 20 až 30metrov, ale existujú aj také čelovky, ktorých dosvit siaha až do 50, 100 a viac metrov. Dosvit čelovky na záleží od zdroja svetla. Najčastejšie sú vybavené LED diódami, ktoré majú veľmi nízku spotrebu energie a majú vysoký výkon. Niektoré z najnovších čeloviek majú možnosť regulácie svitu.

Leave a Reply

www.emedik.sk
Rýchly test potravinovej intolerancie - testuje naraz až 59 potravín a výsledky máte už do 40 minút

www.food-detective.sk

produkty pre zdravie a relax

Diagnostické testy - drogové, ovulačné, tehotenské a iné diagnostické testy

ortézy, bandáže

focusing.sk - rýchle, presné a tiché meranie telesnej teploty, bez stresu a budenia zo spánku.

Biolampa Biostimul do 24 hodín doma od e-liecba.sk

http://www.okluzory-latkove.cz/ Látkové okluzory s periférnou blokáciou pre deti pre liečbu tupozrakosti a škúlenia, pohodlné, motivující. na výber 40 obrázků, pro chlapce i dievčatá..

Pokud Vás trápí vysoký krevní tlak, vybírejte pouze certifikované tlakoměry. Komfortné prenosne masážne stoly a príslušenstvo k masážnym stolom.

KX Laser - účinná laserová terapie na základě současných poznatků lékařského vývoje

Ogstudiovoziky.sk - Predaj a servis elektrických invalidných vozíkov a skútrov.